GÜZEL ŞEHRİMİZ NEVŞEHİR\KAPADOKYA

290 bin civarında olan Nevşehir Nüfusu ile mucize doğa olaylarıyla oluşmuş İç Anadolu Bölgesinde yer alan ilimizdir.Nevşehir denince akla şüphesiz ki Kapadokya gelir. Yılda 2 milyon turistin ziyaret ettiği kent, Türkiye'nin en çok turist çeken yerlerinin başında gelmektedir. Nevşehir, dünyaca bilinen Peri Bacaları ve Kapadokya bölgesinde bulunan onlarca gezi noktasıyla cezbedici bir şehirdir.Nevşehir Tarihi boyunca üzerinde birçok uygarlığı barındıran kent, geçmişinden günümüze kültürel değer ifade eden eserleriyle dikkat çekmektedir.Nevşehir'in tarihine baktığımızda; Neolitik çağa ait, milattan önce yaklaşık 7 bin yıllarından kalma eserler mevcuttur.Nevşehir milattan önce 1200 yıllarında Hititler egemenliğinde iken, göç kavimlerinin ve İskitlerin saldırılarına maruz kalmıştır.Milattan Önce 680 yıllarında Asurlular egemenliğine giren Nevşehir, 610 yılında Med uygarlığı topraklarına katılmıştır. Ardından Persler ve Kapadokya Satraplığı devletleri bünyesine katılmıştır. Roma ve Sasani dönemlerinin ardından Selçuklu egemenliğine altına alınan Nevşehir’i 1097 yılında Haçlılar hakimiyetine almıştır. Kısa bir dönem Karamanoğulları devletinde bulunan kent, son olarak Osmanlı İmpatatorluğu sınırlarına dahil edilmiştir. Tüm bu medeniyetlerin tarihsel izler bıraktığı kent adeta bir açık hava müzesi görünümündedir.Nevşehir'in doğal güzellikleriyle kapılarını dünyaya açıyor ve turizm alanında her geçen gün biraz daha kendini sergileyip beğeni kazanıyor.Dünyaca ünlü Kapadokya Mağara otelleri, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.Mükemmel Balon turlarının organize edildiği ve Pers dilinde ''Güzel Atlar Ülkesi'' anlamına gelen Kapadokya tatiliniz için görülebilecek en seçkin gezi duraklarını şu şekilde sıraladık:

Kapadokya'da Gezilecek Yerler

Kapadokya : Tarih ve Doğanın tabiatla bütünleştiği dünya'nın en önemli bölgelerinden olan Nevşehir Kapadokya, Ihlara, Ürgüp, Uçhisar,  Avanos, Göreme, Derinkuyu, ve Kaymaklı bölgelerinden oluşmaktadır.Hititlilerin yaşamış olduğu bu topraklar daha sonraki zamanlarda Hristiyanlar için önemli bir merkez haline gelmiştir.Kayalara oyulmuş olan Kapadokya Evleri, Kiliseleri ile bölgede yaşayan toplum Roma'lıların baskılarından dolayı sığınak olarak kullanmışlardır.Dünya turizminin en ünlü bölgelerinden olan Kapadokya Peri Bacaları, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil noktaları arasında ilk 5'te yer almaktadır. Milyonlarca yıl evvel; bu bölge bir iç deniz durumundayken, Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllüdağ yanardağlarından çıkan lavlar bu bölgedeki denizi asırlar süren bir doğa mücadelesi sonucunda kurutmuştur. Bu lav birikintileriyle oluşan Peri bacaları, etraflarından akan sular ve binlerce yıl süren rüzgarla neticesinde mucizevi bi görüntü almıştır.Bu oluşumları en iyi Göreme, Uçhisar, Çavuşin, Güllüdere, Meskendir, Ortahisar, Kızılçukur ve Pancarlıvadilerinde gözlenebilmektedir.Bu muhteşem doğa olayından faydalanan insanoğlu,kaya kütlelerini oyarak yeraltı sığınakları,evler,Kiliseler,Manastırlar  ve Mağara Otelleri inşaa etmişler ve Kapadokya'nın en önemli aktivetesi olan Kapadokya Balon turları ile her yıl onbinlerce ziyaretçiye teşhir etmektedirler.Dünya'nın ve Türkiye'nin beğenilen sinama filmleri ve dizi setleri içinde çokça tercih edilen bir yerdir Kapadokya Bölgesi.Türkiye'nin hemen her ilinden yılın 12 ayı boyunca Kapadokya günlük turları da düzenlenmektedir.Kapadokya; UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan ülkemizdeki LetoonNemrut DağıTruva Antik KentiCumalıkızık KöyüHattuşaş Antik KentiPamukkaleBergama Antik Kenti  ve Efes Antik Kenti gibi lokasyonlardan bir başkasıdır. Bu sıra dışı tabiat harikası Peri bacaları  ölmeden görülmesi gereken olağanüstü bir yerdir.

 

Göreme: Sınırları içinde Üç Haçlı Kilisesi,Ayvalı Kilisesi,El Nazar Kilisesi, Sarnıç Kilisesi, Görkündere ve Saklı Kilisesi gibi Kapadokya'nın en önemli tarih mekanlarını ve gezilecek en önemli yerlerinden olan Aşk Vadisi, Güvercinlik Vadisi,Zemi Vadisi, Güllüdere Vadisi ile fark yaratmaktadır Göreme Bölgesi.Nevşehir'e 14 km Mesafede bulunan Göreme,kesinlikle Kapadokya'nın en iyi bölgesidir.Kapadokya tatiliniz için gezilecek yerler listenin ilk üç sırasına koymanız gerekir.

 

Ürgüp:  Nevşehir'e 20 km mesafede olan ve Kapadokya'nın en önemli merkezidir Ürgüp.Bizans İmparatorluğu,Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde tanıklık etmil bu tarihi kent  aynı zamanda Bizans döneminde dini merkez olmuştur.Muhteşem doğal görüntüsü,Kiliseleri ve türbeleri ile her yıl yüzbinlerce tatilcinin en önemli uğrak noktasıdır.Ayrıca Ürgüp-Avanos yolu üzerinde bulunan bu Ürgüp Pembe Vadi, güneşin batışında oluşan enfes gökyüzü renklerini seyre dalacağınız Kapadokya Tatiliniz için ideal bir gezi durağıdır. Ayrıca, vadi boyunca göklerde ilerleyen balon turları birlikte eşsiz bir görsel şova tanık olabilirsiniz.Kapadokya'da gezilecek yerler listeniz için iyi bir alternatif. 

 

Avanos: Sınırlarında Devrent Vadisi, Paşabağ Rahipler Vadisi, Çavuşin Köyü ve dünyanın ilk ve tek yeraltı Müzesi olan Güray Museum'u barındıran Avanos; Kapadokya'nın önemli merkezlerinden bir başkasıdır.

 

Uçhisar: Kapadokya'nın en yüksek tepesi olan Uçhisar'dan Göreme vadileri,Avanos, Nevşehir ve Erciyes'i Kapadokya Balon Turlarına katılmadan panoramik olarak seyretme şansı bulacaksınız.Tarihi Uçhisar kalesi ile birlikte Kapadokya bölgesinin en çok ziyaret edilen yeri olma özelliği taşımaktadır.

 

Tokalı Kilise:  İnce işçilik ürünü tasvirleriyle geçmişten günümüze ayna olan yapı, bölgede bulunan en geniş kaya kilisesidir. Heyecan verici mimarisiyle yaklaşık 1000 yıllık tarihiyle görülmeye değer Nevşehir'in gezi durakları listesinde yer almaktadır.Nevşehir tarihini gözler önüne seren tarihi bir mekan.

 

Mustafa Paşa Köyü: Kapadokya'nın antik dönemlerinde adı Sinasos olan ve rumlara ait eski bir köydür Mustapaşa Köyü.Ürgüp’e 6 km, Nevşehir’e de 25 km mesafede bulunan Mustafapaşa Köyü,Sanatsal bir mimariye dönüşen Taş işçiliğinin Dünya'daki en güzel  örneğidir.Suriye ve Mardin'den gelen Sinasos mimarları Kapadokya bölgesinde harika bir işe imza atmışlardır.Kapadokya'nın yapısına en iyi şahit olabileceğiniz yer şüphesiz Mustapaşa Köyü ve çevresidir.GölyazıŞirince Köyü ve Kayaköy gibi Türkiye'nin en güzel köylerinden bir başkası olan Mustafapaşa Köyü'nede  Uçhisar- Göreme - Ürgüp - Avanos'a ayırdığınız vakit kadar zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.Aziz Nikolaos Manastırı, Konstantin Helena Kilisesi, Aziz Vasilyos Kilisesi, Saklı Vadi Mustafapaşa'da gezmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.Nevşehir ve Kapadokya turunuza renk katmak için tatil rotanızda bulundurmanızı öneririz.

 

Hallaç Manastırı:  Kayalar içerisine oyularak yapılmış olan manastır 900 yıl önce keşişlerin ibadet edip konakladığı bir merkez olarak kullanılmıştır.Nevşehir tarihi mekanlarından olan Hallaç Manastırı ziyaretinizde bol bol fotoğraf çekinebilirsiniz. 

 

Temenni Tepesi:  Ürgüp manzarasını tablo şeklinde seyre dalacağınız ideal bir noktadır.Bölgede yer alan mekanlarda çayınızı veya kahvenizi yudumlarken ruhunuzu dinlendireceğiniz Ürgüp tatiliniz için güzel bir gezi durağı olacaktır. 

 

Tatların Yeraltı Şehri:  1991 yılında özenle yapılan çalışmalar sonucunda turizme kazandırılan bu değerli yeraltı şehri, turizme kapılarını açmıştır.Onlarca tarihi eserin çıkartıldığı bölge, özellikle yurtdışından gelen misafirlerce sıkça ziyaret edilmektedir.Nevşehir görülecek yerler listenize sizde koyabilirsiniz.

 

Ürgüp Kızılçukur:  Muhteşem bir günbatımı izlemek ister misiniz? Ürgüp Kızılçukur’da muazzam bir noktadan izleyeceğiniz günbatımıi daha önce tanık olmadığınız güzellikler sunmakta.Görülecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. 

 

Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi:  Yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahip olan Göreme Aşk Vadisi, hep onlarda endemik bitki türlerini izlemleyip, hemde Kapadokya tarihinin günümüze bıraktığı eserleri gözlemlebileceğiniz bir yürüyüşü sizlere teklif ediyor.Kapadokya gezi noktalarından bir başkasıdır.

 

Fırkatan Kilisesi:  Kısa bir tarihsel yolculuğa çıkmak isterseniz, Fırkatan Kilisesi içerisinde duvarlara çizilmiş dönemsel resimlerle geçmiş kültürleri sezilmeyebilir, tarihin kokusunu içinize çekebilirsiniz. Bu mekan, yıl içerisinde yerli ve yabancı turistlerce en çok ziyaret edilen yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. 

 

Ihlara Vadisi:  Kapadokya Bölgesi'ndeki en güzel, en özel doğal güzelliklerden biridir göğe kadar uzanan ağaçlarla çevrili Ihlara Vadisi. Kartpostalları aratmayan ve doğanın en güzel renklerini sunan vadi, Melendiz Çayı'nın görüntüsüyle birleşip benzersiz bir güzellik sunmakta ziyaretçilerine. Uzun bir yürüyüş parkuru olan vadiye girmeden önce, yolun başında vadiyi anlatan detaylı bir plan zaten karşılıyor olacak sizleri. Eğer hiç gitmediyseniz vadi içerisinde bulunan kiliseleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Yüzden fazla kilise olmasına rağmen sadece birkaçı gezilebilir durumda.Kapadokya'da gezip görülebilecek yerlerin en başına koymanızı tavsiye ederiz.

 

Paşabağ Rahipler Vadisi:  Kapadokya Bölgesi'ndeki en büyülü, en etkileyici yerlerin başında gelir Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi. Sanki yüzyıllar öncesinden kalmış, zaman durmuş gibidir burada. Avanos – Göreme yolu üzerinde, Kapadokya Zelve Vadisi'ne çok yakın bir konumdadır Paşabağ Rahipler Vadisi. Evrenin bir hediyesi gibi duran Peri bacalarının küçüklü, büyüklü enteresan örneklerini görebileceğiniz bir yerdir burası. Paşabağ Vadisi'ni geçmişte rahipler ve din adamları kayalara oydukları odalarda inzivaya çekilmek için kullanmışlardır.

 

Zelve Ören Yeri: Nevşehir'de en dikkat çeken yerlerden biridir üç vadiden oluşan Zelve Ören Yeri. Peri Bacaları bu bölgede yoğunluk gösterir ve Avanos'a 5 kilometre mesafede yer alır. Bölge özellikle 9. ve 13. Yüzyıllarda Hristiyanların hem yerleşim hem de dini merkezi olmuştur.

 

Belisırma Köyü:  Kapadokya'nın doğal güzellikleri ile çevrili bir köydür Belisırma Köyü. Tüm yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğrayan köy Ihlara Vadisi'nin ortasında yer alır ve kenarındaki Melendiz Çayı ile güzelliği tamamlanır adeta. Tabiat Ana'nın özenerek yarattığı Ihlara Vadisi'ndeki ziyarete açık 14 kilisenin 7 tanesi Belisırma Köyü'nde yer alır. Direkli Kilisesi, Bezirhane Kilisesi ve Ala Kilise bu kiliselerden sadece bir kaçıdır. Şirin mi şirin bir köy olan Belisırma'da birçok lokanta vardır. Birbirinden şirin lokantalarda balık ve yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.Kapadokya'da görülmesi gereken yerlerden bir başkasıdır.

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri:  Sekiz katlı yapısıyla derinlemesine çok geniş bir alan üzerine kurulu olan bu şehir, yüzlerce yıl önce bölgedeki savaşlardan kaçan insanlar tarafından kurulmuş ve kullanılmıştır. İçerisi mistik bir havaya sahiptir ve bu yönüyle oldukça ilgi çekmektedir. Gezi listelerinde altı çizilebilecek önemli duraklar arasında bulunmaktadır.

 

Hacı Bektaş-i Veli Müzesi:  1964 yılında açılan ve etnografya müzesi olarak faaliyete başlayan müze Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde en çok ziyaret edilen mekanlar arasında gelir.

 

Kaymaklı Yeraltı Şehri:  Koridor boyu uzanan birbirine bağlı odalardan oluşan 8 katlı bu yeraltı şehri Roma ve Bizans döneminden kalmış her taşı tarih kokan muazzam bir yapıttır.Kapadokya'nın en önemli tarihi yerlerinden bir tanesi olan Kaymaklı Yeraltı şehrini görneden dönmek olmaz.

Kapadokya ve Nevşehir'e Ulaşım 

Türkiye'nin en çok turist çeken turizm bölgelerinden biri olan Kapadokya'ya Dünya'nın her yerinden çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır.Havayolu ulaşımıiçin Nevşehir Kapadokya Havalimanı üzerinden yada Kayseri Havalimanından yapabilirsiniz.Kapadokya'ya en yakın Havalimanı Kayseri'de bulunmaktadır.Nevşehir Havalimanı Kapadokya Transferi'niz için diğer kuruluşumuz olan Arsis Vip Transfer çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz.Karayolu ulaşımı için başta İstanbulAnkaraİzmirBursa ve Antalya dışında bir çok şehirden Nevşehir'e otobüs seferi bulabilirsiniz.Kendi aracınızla Kayseri, Aksaray, KırşehirKonya, Niğde ve Sivas yolları üzerinden de Kapadokya ve Nevşehir'e ulaşabilirsiniz.

Kapadokya'da Konaklama

Yılda ortalama 2 milyon kişiyi ağırlayan Kapodokya bölgesi;Dünyaca ünlü Mağara Otelleri ile meşhur.Bölgenin tarihi dokusu korunup özenle Otel haline getirilen mağaralar konaklama için Kapadokya tatilinize fark katacaktır.Villa Kiralama ve Günlük kiralık daire sektörünün Türkiye'deki en güvenilir firmalarından olan Dream Of Holiday, Kapadokya ev kiralama ve Kapadokya Tatil evi kiralama hizmetine çok yakında başlayacaktır.Dream of Holiday şirketi olarak Kapadokya Otelleri içinde antlaşmalı oduğumuz ve Tripadvisör, Booking gibi dünyanın en prestijli tatil sitelerinde son yıllarda Türkiye'nin en iyi oteli ve Dünya'nın en iyi otelleri listesinde kendine yer bulmayı başaran Gamirasu Cave Otel ve Stone Age Cave Otel sizlere kesinlikle önerebileceklerimizdendir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları