Baharatların yeri, neredeyse bütün mutfaklarda oldukça özeldir. Sadece baharatlar için yapılmış raflar ve saklama alanları, baharatlara verilen değeri göstermektedir. Rengarenk şölen yaşatan ve envaiçeşit kokuyla insanı mest eden baharatların geçmişi, asırlar öncesine kadar uzanır. Denilir ki; çok eski zamanlarda buzdolabı olmadığı için yemeklerin ömrü çeşitli baharatlarla uzatılırdı.

baharat çeşitleri isimleri

Baharat Çeşitleri İsimleri

Aktarların raflarında renk geçişi ile gözleri kamaştıran baharat çeşitlerinin isimleri sizler için listelendi. Sizin de kullandığınız baharatlar bu listede olabilir. İsmini ilk defa duyduğunuz baharatlar ise denemeye değer!

 • Yapraklarından Elde Edilen Baharatlar: Bu gruptaki baharatlar, bitkinin yapraklarından elde edilir. Yapraklar kurutulur ve öğütülerek yemeklerde ve çeşitli gıdalarda kullanılır. Biberiye, defne, fesleğen, kekik, nane, zahter ve tarhun bu baharatlar arasında yer alır.
 • Meyveden Elde Edilen Baharatlar: Buradaki baharatların ham maddesi bitkinin meyve kısmıdır. Karabiber, kırmızı biber, kimyon, kişniş, vanilya ve yenibahar bu listede bulunmaktadır.
 • Tohumdan Elde Edilen Baharatlar: Çemen otu, çörek otu, hardal, kakule, susam, bitkinin tohumundan elde edilir ve mutfakta yer alır.
baharat çeştileri

Kullanım Alanları;

Baharatlar yoğun olarak yemeklerde tercih edilir. Mutfağın dışında bazı baharatlar ilaç sanayisinde, bazıları ise kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Özellikle vanilya ve tarçın; kremlerde ve parfümlerde hoş kokusu sebebiyle tercih edilir. Bu başlık altında mutfaktaki lezzet sırrı olan baharatları açıklayacağız. Yemeklerde kullanılan baharat çeşitleri listesi sizler için hazırlandı:

Et Yemeklerinde Kullanılan Baharatlar: Kırmızı et ve tavuklarınızı biraz daha lezzetlendirmek istediğinizde et baharat çeşitleri size yardım edebilir. Karabiber, kekik, sarımsak kurusu iyi iş görecektir. Tavuklarınızı marine ederken zerdeçal, köri, yenibahar, kişniş ve karabiber taneleri kullanabilirsiniz. Balık menüleriniz için defne yaprakları hoş bir tat verecektir.

 • Sebze Yemekleri İçin:Her sebze yemeğine yakışacak pul biberini mutfağınızdan eksik etmeyin. Metabolizmanızı da harekete geçirecek olan pul biberi Gaziantep baharat çeşitleri arasında en çok tercih edilen bir türdür. Onsuz yemek düşünülemez. Nane ve karabiber de, salçalı ve domatesli yemeklerinize çok yakışacaktır.
 • Hamur Yemeklerinde Kullanılan Baharatlar:Hamurlu yemeklerde ve hamur işi yiyeceklerinde en çok fesleğen tercih edilmektedir. Dağ kekiklerinin ve dereotunun da hamurlara vereceği lezzet oldukça keskindir. Mantı üzerinde sumak ve nane tercih edebilirsiniz.
 • Salatalarınız İçin:İştah açıcı özellikleriyle yemeklerde kullanılan baharatlar, salatalarınızı da lezzetlendirebilir. Taze baharat çeşitleri ile sıcak ve soğuk salatalar hazırlayabilirsiniz. Taze nane, taze kekik ve sumak ile salatalarınızı afiyetle tüketebilirsiniz. Tuz yerine sumak tercih ederseniz, daha sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

Baharat Çeşitleri ve Faydaları;

Aktarlardan aldığınız ve kendi imkanlarla kuruttuğunuz tüm baharat çeşitleri insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Vücut direncini korumakla ilk görevleri başlar:

 • Acı kırmızı biber: C vitamini içermektedir. Yemeklerinizde bir tutam kullanacağınız acı kırmızı biber aynı zamanda metabolizmanızı da harekete geçirir.
 • Biberiye: Et yemeklerinizde tercih edeceğiniz biberiye, kokusuyla insanı rahatlattığı ve stresi aldığı bilinir.
 • Çörek otu: Kanser hücrelerini yok eden ve önleyen bir yapıya sahiptir.
 • Kakule: Mide rahatsızlıklarını kısa sürede geçirir ve kapanan iştahınızı açar.
 • Kekik: Tansiyon dengeler, bitki çaylarında kullanılır. Sindirim sistemini düzenler.
 • Kimyon: Emziren annelerin yemeklerinde tüketmesi, bebeğin gaz oluşumunu önleyecektir. Yemeklerde bir tutam kullanıldığı zaman şişkinlik etkisi bırakmaz.
 • Köri: Köri karışık baharat çeşitleri arasında yer alır. Zerdeçal, kimyon, kişniş gibi baharatlardan oluşmaktadır. Bu baharat vücut direncinizi güçlendirecektir. Keskin bir antioksidandır.
 • Nane: Ferahlatan kokusuyla nefes yollarını açar. Soğuk algınlığı dönemlerinde daha çok tüketilmesi sağlığınız açısından daha etkili olacaktır.
 • Sumak: Salatalarda tuz yerine tercih edildiğinde, yağ yakımını hızlandırıcı etkisini gösterecektir.
 • Tarçın: Kan şekerini düzenleyen bir baharattır. Hoş kokusu ile stresi yok eder. Tatlılarda ve çaylarda tercih edilir. Metabolizmayı canlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.
 • Vanilya: Hoş kokusu ile tatlılarda tercih edilen vanilya, kişiyi sakinleştirir ve mutluluk hormonu salgılar.
 • Zerdeçal: Zerdeçal tozu yemeklerde ve etlerde kullanıldığında, karaciğer sağlığı için faydalı olacaktır.
baharat çeşitleri fiyatları

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları