Şimdi sizleri buraya gelipde görmek istiyebiliceğiniz yerlerle baş başa bırakalım.

Yozgat Saat Kulesi

yozgat saat kulesi

1900’lü yıllarda saat kulesi Tevifikizade Ahmet tarafından yaptırılmıştır. İl merkezinde bulunmaktadır. Gece ışıklandırmasıyla ayrı bir güzelliğe sahiptir. En çok ilgi duyulan yerlerden biridir.

Basilica Therma

Basilica Therma

Roma imparatorluğuna ait olan bu eseri Sarıkaya ilçesinde görmeniz mümkündür. Bu yaşayan tarihimizi görmeden gitmemenizi tavsiye ederim.

Çapanoğlu Camii

çapanoğlu cami
Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından 1779 yılında yaptırılmıştır. İl merkezinde bulunan büyük cami hem tarihi olarak hemde yerleşim yeri olarak en çok ilgi gören yerdir. Buraya gelip görmeden gitmenizi tavsiye etmem.

Yozgat Müzesi

yozgat müzesi

Yozgat merkezinde bulunan müze konak olarak 1871 yılında yapılmıştır fakat 1985 yılında müzeye çevrilmiştir. Görünümü şık olan müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız İstanbulluoğlu mahallesinde sizleri beklemektedir.

Kerkenes Harabeleri

kerkenes harabeleri

Yozgat Şahmuratlı köyünün 5 km uzaklığında ki bu höyük görünümüyle eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Etrafı yeşilliklerle dolu bir köyde sizleri huzura çağıran bu höyük görmeye değerdir.

Karslıoğlu Konağı

Karslıoğlu_Konağı

1900 lü yıllarda o zamanın belediye başkanı olan Yusuf Karslıoğlu tarafından satın alınarak kullandığı için Karslıoğlu Konak olarak bilinmektedir. Şık bir görünümü olan konak İstanbulluoğlu mahallesinde bulunmaktadır. Görmenizi tavsiye ederim.

Karabıyık Köprüsü

karabıyık köprüsü

1516 yılında Yavuz Sultan Selim Mısır seferinde iken yapılan köprü bu zamana kadar tarihini korumuştur. Çevreye fazla tanıtılmadığı için pek fazla ilgi gösterilmemektedir. Ama oldukça güzel bir görünümü olan bu köprüyü görmek isterseniz Şefaatli ilçesine 38 km uzaklıktadır.

Akdağmadeni Ormanları

akdağmadeni ormanları

Akdağmadeni ilçesinde bulunan bu ormanlar şehrin en çok ilgi gösterdiği doğal güzelliktir. Havasıyla suyuyla yaban hayatıyla dikkat çekici bu ormanı ailenizle iyi bir gün geçirmek için görmenizi tavsiye edebilirim.

Behramşah Kalesi

Behramşah Kalesi

Akdağmadeni Muşalikalesi köyünün tepesinde bulunmaktadır. Fazla ziyaretçisi bulunmadığı için sadece keşif meraklıları tarafından dikkat çekilmektedir. Necmed-din Behramşah-ı Candar tarafından yapıldığı söylenmektedir. Çekici bir manzaraya sahip olan bu kaleyi görmenizi tavsiye ederim.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat-Camligi-Milli-Parki

İl merkezinden 5 km uzaklıkta olan bu park ailenizle piknik yapmak eğlenmek için harika bir seçim olabilir. 1500 m yüksek dağların arasında ki güzelliğe sahip olan parkın yeşilliği suyu ormanı ayrı bir güzelliği vardır. Yozgata gelipte burayı görmeden gitmenizi tavsiye etmem.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları